Zgłoś do nas chęć otrzymywania dokumentów tylko w wersji elektronicznej (email). Będziesz otrzymywał dokumenty szybciej, nie będziesz musiał generować u siebie w domu papierów czy też tworzyć odpadów papierowych.

Formularz kontaktowy https://sm-skarbek.pl/kontakt/

Jak dbać o środowisko?

(…) Od zawsze my – ludzie, traktujemy zasoby Ziemi jak swoją własność. Wycinamy lasy, marnujemy wodę, bardzo szybko zużywamy paliwa kopalne… A wszystkie te surowce nie są niewyczerpalne. Pora się obudzić i wdrożyć w życie nowe zasady działania. Czytaj dalej i dowiedz się jak dbać o środowisko, oraz co możesz zrobić, a co ograniczyć, aby świat stawał się lepszym miejscem do życia dla wszystkich.

Dlaczego musimy dbać o środowisko?

Ciągła wycinka lasów prowadzi do zmian klimatycznych i do nieodwracalnych zmian w strukturze zalesienia globu. Zmniejsza się przez to ilość produkowanego powietrza. Już teraz jesteśmy zagrożeni różnego rodzaju chorobami układu oddechowego powodowanymi przez smog. A co stanie się kiedy czystego powietrza będzie jeszcze mniej?

Działalność człowieka doprowadziła do poważnej degradacji flory i fauny. Ostatnie 50 lat panowania człowieka, przyniosło niepowetowane straty dla środowiska. Aż 20% amazońskich lasów deszczowych przestało istnieć. Populacja kręgowców zmalała o 60%, a liczba gatunków wód słodkowodnych zmniejszyła się aż o 83%. W tak krótkim czasie straciliśmy ponad połowę dzikiej przyrody. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, to w niedalekiej przyszłości leśne wiewiórki zobaczymy już tylko w ZOO.

Musimy zacząć działać szybko i konsekwentnie, aby uratować to czego jeszcze nie zdążyliśmy zabić i zmarnować.

Dbanie o środowisko zaczyna się w domu

Pamiętajmy o tym, że sukces działań dotyczących ochrony środowiska zależy od ilości osób, które się w tę ochronę zaangażują. Dlatego warto zarażać innych swoją wiedzą i postawą. Opowiadać, pokazywać i świecić przykładem. Bardzo prawdopodobne, że ludzie z Twojego najbliższego otoczenia zwyczajnie się nad tym nie zastanawiali i nie mają świadomości, że wystarczy tylko trochę zmienić swoje nawyki, aby pomóc Ziemi w przetrwaniu.

Dlatego też, uświadamiaj dzieci już od najmłodszych lat jak dbać o środowisko. Posprzątajcie razem śmieci podczas spaceru po lesie. Taka nauka zapada w pamięć i ćwiczy charakter młodego człowieka.

Ucz dziecko wrażliwości. Jeżeli będzie umiało zauważyć, że komuś lub czemuś dzieje się krzywda i współczuć, to prawdopodobnie będzie chciało również działać, aby tak się nie zdarzało.
No i oczywiście pamiętaj, że żadne nauki nie przyniosą efektu jeśli będzie stała za nimi tylko teoria. Dlatego też bądź przykładem dla dziecka. Pokazuj mu i opowiadaj jak razem możecie dbać o środowisko. (…)

Oszczędzaj energię

Źródłem prądu jest najczęściej spalanie węgla. Odpowiada ono za największe zanieczyszczenia atmosfery. Prowadzi do efektu cieplarnianegokwaśnych deszczy i skażenia wód. Jeżeli nie zaczniemy ograniczać spalania węgla, to ten efekt będzie się pogłębiał. Dlatego też musimy zacząć oszczędzać energię. Trzeba niewiele np. wyłączać światło kiedy wychodzimy z pokoju lub mieszkania. To samo tyczy się sprzętów takich jak telewizor, komputer, radio. Bardzo często uruchamiamy je i z nich w ogóle nie korzystamy. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne. Zwracaj uwagę na to, aby takie też były sprzęty domowe, które zdecydujesz się kupić do swojego domu.

W ciągu dnia, jeżeli, światło dziennie na to pozwala to najlepiej jest skorzystać właśnie z niego. To lepsze dla naszych oczu i dla naszej planety.

(…)

Segreguj odpady

Wygospodaruj w swoim domu miejsce gdzie będziesz odkładać surowce, które mogą być ponownie wykorzystywane. Należą do nich: makulaturaplastik(w tym puszki) i szkło. Pamiętaj, aby z plastikowych butelek odkręcać nakrętki przed wyrzuceniem ich do pojemnika. Pozwoli to na bezproblemowe zgniecenie butelek w miejscach gdzie są przetwarzane. Poza tym w szkołach i różnych instytucjach prowadzone są zbiórki nakrętek od napojów. Plastik wykorzystywany do ich produkcji jest łatwiejszy w przetworzeniu i cenniejszy pod kątem ponownego wykorzystania. Jeżeli można pomóc tak niewielkim kosztem jak odkręcenie nakrętki, to czemu by tego nie robić?

W miarę możliwości odpady do segregacji wyrzucaj bezpośrednio z pojemnika do którego je zbierasz. Nie ma sensu generować dodatkowego śmiecia w postaci kolejnego worka na śmieci.

Kupuj odpowiedzialnie – zmniejszaj ilość śmieci

Robiąc zakupy spożywcze zwracaj uwagę na jakość produktów, ale także na ich opakowania. Wybieraj te, które można później poddać segregacji i przetworzyć np. opakowania papierowe lub szklane.

Kupuj rzeczy na wagę np. owoce, warzywa, orzechy, mrożonki. je oraz pieczywo pakuj do własnych torebek i pojemników wielokrotnego użytku. Nie oszukujmy się. To wcale nie jest takie trudne, zaplanować zakupy i zabrać ze sobą pojemniki, które pomogą zrobić zakupy „bez śmieciowo”. Staraj się również kupować i używać mniej chemii. (…)

Oszczędzaj wodę

WHO apeluję, że co kilka sekund na świecie umiera ktoś, właśnie przez choroby wywołane niedostatkiem wody do picia. Powinno dać nam do do myślenia i skłonić do działania. Wystarczy niewiele: szybki prysznic zamiast leżenia w wannie pełnej wody, zakręcanie kurka podczas mycia zębów lub golenia, robienia prania wtedy, gdy uzbiera się cały bęben. Jeżeli masz ogród, nie podlewaj go w czasie ekspozycji na najsilniejsze słońce. Zaczekaj do wieczora, wtedy rośliny skorzystają najbardziej, gdyż woda nie wyparuje od razu. (…)

Wprowadzając do swojego domu zasady, o których tam wspomniałam, zaoszczędzisz całe mnóstwo litrów wody tygodniowo (…..)